English
ANA SAYFA HAKKIMIZDA FAALÝYET ALANLARI ÝNSAN KAYNAKLARI EÐÝTÝMLER YAYINLAR ÝLETÝÞÝM
Faaliyet Alanlarına göre [Bültenler / Makaleler]


 

Doğru Hukuk, 1994 yılında kurulmuş, müvekkillerine en üst kalite standartlarında hizmet ulaştırmayı ve Türkiye’nin kalıcı hukuk bürolarından biri olmayı kendisine hedef edinmiş bir hukuk bürosudur.

Doğru Hukuk’un kurucusu Halil Doğru’nun aynı zamanda işletme eğitimi almış ve dokuz yıl süreyle (1983-1992) Sermaye Piyasası Kurulu’nda uzman olarak çalışmış olması, Doğru Hukuk’u, bankacılık ve sermaye piyasası gibi hukuk ve finansın kesişim alanlarında önde gelen bürolardan biri haline getirmiştir.

Doğru Hukuk, halka açık anonim ortaklıklar, yatırım bankaları, aracı kurumlar, ticari bankalar, borsa ve diğer finansal kurumlar, yerli veya yabancı şirketler ve bireylere hukuki hizmet vermektedir. Sermaye piyasası, banka ve finans, rekabet hukuku, şirket devir alma ve birleşmeleri Doğru Hukuk’un özel uzmanlık sahibi olduğu faaliyet alanlarıdır.

 

Doğru Hukuk’un Verdiği Bazı Hizmetler

Doğru Hukuk kuruluşundan bu yana 30’dan fazla halka arz (IPO) projesinde yerli ve uluslararası yatırım bankaları ile hisseleri halka arz edilen şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti vererek, IPO alanında en fazla sayıda danışmanlık hizmeti veren ve Due Diligence gerçekleştiren Hukuk Bürosu olma özelliğini korumaktadır.

Doğru Hukuk’un halka arzda hukuk hizmeti verdiği bazı projeler şöyledir:

·                Vestel (ikincil halka arz)

·                Turcas Petrol

·                Yataş

·                Toprak Leasing

·                Park Tekstil

·                Kaplamin

·                Anadolu Isuzu

·                Adel Kalem

·                Berdan

·                Klimasan

·                Çimbeton

·                Şekerbank

·                GSD Holding

·                GİSAD Dış Ticaret

·                Ünal Tarım Ürünleri

·                Kristal Kola

·                Bayraklı Boya

·                Mudurnu

·                Eminiş

·                Metemteks

·                Türkiye Gazetesi

·                Çemaş

Doğru Hukuk’un özel uzmanlık sahibi olduğu bir alan da varlığa dayalı menkul kıymet ihraçlarıdır. Halil Doğru’nun 2007 yılında yayınladığı “Menkul Kıymetleştirme & Mortgage Genel ve Hukuki Esaslar” isimli kitabı, hem uygulama hem de akademik dünyada temel başvuru kaynağı haline gelirken, Doğru Hukuk’u da bu alanda öne çıkarmıştır.

 

Doğru Hukuk, İMKB şemsiye sigortası kapsamında üç ayrı aracı kuruluşta meydana gelen müşteri hesaplarındaki suiistimallere ilişkin sigorta uyuşmazlıklarında uluslararası “underwriter” ve Türk aracı kurumların ortak hakemi olarak seçilmiştir. Her biri yüzlerce dosyadan oluşan uyuşmazlıklar çok kısa bir sürede herhangi bir itiraz ve sorun olmaksızın çözümlenmiştir.

 

1994 yılından bu yana, müvekkili olan banka, yatırım bankası ve aracı kurumlar, borsa ve diğer sermaye piyasası kuruluşları için ürettiği sözleşmeler dolayısıyla bugün sermaye piyasalarında kullanılan “Alım Satıma Aracılık Çerçeve Sözleşmesi”, “Repo ve Ters Repo Sözleşmesi”, “Kredili Menkul Kıymet Çerçeve Sözleşmesi”,Açığa Satış Çerçeve Sözleşmesi”, “Ödünç Menkul Kıymetler Çerçeve Sözleşmesi”,Türev Araçların Alım Satımına Aracılık Çerçeve Sözleşmesi”, “Halka Arza Aracılık Yüklenimi Sözleşmesi” gibi birçok sözleşme Doğru Hukuk’un imzasını taşımaktadır.

 

Doğru Hukuk’un en çok gurur duyduğu projelerden biri de VOB Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın kuruluşundan bu yana hukuk danışmanlığını üstlenerek gerek vadeli işlemlere ilişkin mevzuatı (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Yönetmeliğigerekse Vadeli İşlem Sözleşme ve Genelgelerini hazırlamış olmasıdır. Büromuzca hazırlanan, bugün günlük işlem hacmi 3 Milyar TL’ye ulaşan vadeli işlem sözleşmelerinin, en ufak bir sorun olmadan işlem görüyor ve ABD’de işlem görmesi için CFTC’den “No Action Letter” alınacak olmasından haklı olarak gurur duymaktayız.

Halil Doğru
Kurucu ve Yönetici Ortak

Mumhane Sokak, No: 4/3 · 34345 Arnavutköy / Beşiktaş, İstanbul

Tel: + 90 212 327 00 32
Fax: + 90 212 327 00 29

halil.dogru@dogru.av.tr
Mumhane Sokak, No: 4/3, Arnavutköy / Beþiktaþ, Ýstanbul · 34345 · Tel: + 90 212 327 00 32 - Fax: + 90 212 327 00 29

   Yasal Uyarý   Bülten Aboneliði